Přejít na produktové menu

První jarní víkend je tu!

Vlna
Nevíte co s nadcházejícím víkendem? JE TU JARO! O rostliny ve vaší kanceláři se postaráme MY, ale co zelené krásky u vás doma?  
První jarní víkend je tu!

Jaro je pro pěstitele pokojových rostlin jedním z nejzajímavějších období. Pokojové rostliny v zimě většinou usínají a kromě občasného zalévání s nimi nemůžete nic moc dělat. S příchodem jara si můžete s údržbou pokojových rostlin užít více zábavy a sledovat, jak vaše zeleň vzkvétá. Ať už se těšíte na přesazování rostlin nebo na jejich hnojení, zde je šest tipů, jak se o pokojové rostliny na jaře starat.

1. ČISTOTA LISTŮM

Během zimy se na povrchu listí může usazovat prach. Až bude na jaře a v létě více slunečního svitu, budete chtít listí vyčistit. Prach může rostlině ztížit správnou fotosyntézu a tvorbu energie. Snadno se může hromadit na masitých, lesklých druzích. Stačí voda a ručník, kterým nečistoty jemně setřete. U silnějších nánosů může pomoci přidání jemného čisticího prostředku, například na nádobí. Přípravky na lesk listů nejsou nutné a někdy mohou ucpat póry vašich rostlin. Je to také vhodná doba pro kontrolu, zda na listech nejsou nějací škůdci. Pokud si všimnete výskytu škůdců, oštřete rostlinu speciálním přípravkem.

2. PŘESAĎTE ROSTLINY

Nastává sezóna přesazování! Když se oteplí, nebudou vaše rostliny při přesazování do nového domova vystaveny takovému šoku. Opatrně přeneste rostlinu do nového květináče, který je jen o málo větší než stávající - měl by stačit květináč o dva centimetry větší. Většinou není třeba rostliny přesazovat. Mnohé druhy ve skutečnosti dávají přednost tomu, aby byly vázány na kořeny. Pokud se vám současná nádoba líbí, můžete rostlinu vždy vyjmout a trochu zkrátit kořeny. V opačném případě zvažte použití většího obalu. Tuto chvíli můžete také využít k osvěžení rostliny umístěním do nové směsi zeminy. Přidejte organický materiál bohatý na živiny s drenáží.

3. PŘIDEJTE ROSTLINÁM HNOJIVO

V zimě rostliny usínají, ale na jaře opět rozkvétají. Začněte s pravidelným dávkováním hnojiva a výživy, aby ještě více zesílily. Usnadněte rostlinám příjem hnojiva. Je lepší začít s menším množstvím, protože příliš mnoho rostlinné výživy může spálit listy. Řiďte se pokyny uvedenými na lahvičce nebo obalu hnojiva, které používáte - někdy může být nutné rostlinnou výživu naředit. Na trhu existuje spousta různých hnojiv, od pomalu se uvolňujících granulí až po hnojiva tekutá. Mnohé rostliny snesou týdenní hnojení, ale některé stačí přihnojit pouze jednou během vegetačního období. Jaro je také ideálním obdobím pro přidání organického materiálu, například kompostu, do půdy.

4. NOVÝ STŘIH

Zima nemusí být ke všem pokojovým rostlinám přívětivá. Chlad a průvan mohou způsobit opadávání listů. Některé rostliny mohou dokonce trpět občasnou hnilobou kořenů, pokud je půda příliš mokrá. I když jsou rostliny umístěny v teplé části interiéru, mohou být vystaveny vysychajícím topným tělesům, která způsobují usychání a hnědnutí listů. Shromážděte všechny své rostliny na hromadu a dopřejte jim řádnou péči z estetických i praktických důvodů. Odstraňte spadané listí a odstřihněte uschlé listy - ty mohou přilákat houbové svilušky! Pozitivní je, že střih listů může podpořit plnější a bujnější růst rostlin. Listy samozřejmě stříhejte s mírou, ale nevyhýbejte se odstraňování odumřelých a odumírajících listů.

5. DEJTE ROSLINY VEN

V zimě můžete venkovní rostliny, například sukulenty, přenést dovnitř, abyste zabránili mrazu. Jakmile teploty stoupnou, rostliny ocení více slunečního světla a venkovní vzduch. Pokud ven přenesete tropické listnaté rostliny, zajistěte jim také částečný stín. Protože tropické rostliny obvykle rostou pod stromy v lesích, mohly by na plném slunci dostat popáleniny od listů.

6. ZALÉVEJTE ROSTLINY ČASTĚJI

V zimě není třeba rostliny tolik zalévat, ale na jaře jim poskytněte dodatečnou hydrataci. Voda se při vyšších teplotách odpařuje, proto není od věci zvýšit rostlinám příjem vody. Vyberte si jeden den v týdnu, kdy rostliny zkontrolujete. Než vytáhnete konvici se zálivkou, vždy prohmatejte půdu. Pokud je horní jeden nebo dva centimetry půdy suchý a květináč je na pocit lehký, vaše rostlina pravděpodobně ocení napít. Ke snadnější a přesnější kontrole zalití použijte vlhkoměr.

Udělejte si radost novým neobvyklým druhem!

Zima si může vyžádat volnější přístup k péči o pokojovou zeleň. Na jaře však věnujte svým pokojovým rostlinám zvýšenou pozornost, aby se jim během vegetačního období dobře dařilo a vytvořte prostor pro nové neobvyklé druhy. Inspirujte se u nás.


1/ 18
Maranta běložilnatá
2/ 18
Strelizie
3/ 18
Philodendron
4/ 18
Strelicie
5/ 18
Alocasie
6/ 18
Peperomia
7/ 18
Monstera dvojbarevná
8/ 18
Sansevieria
9/ 18
Caladium bicolor
10/ 18
Pompézní Strelicie
11/ 18
Mix oblíbených pokojovek
12/ 18
Zamioculcas
13/ 18
Monstera, Sansevieria
14/ 18
Ficus Lyrata
15/ 18
Ficus elastica
16/ 18
Ficus Lyrata
17/ 18
Mix pokojových rostlin, Monstera
18/ 18
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Kontaktní formulář

Informace o zpracování osobních údajů zákazníků a potenciálních zákazníků společnosti JUNGLE INTERIORS, s.r.o., se sídlem Praha 5, Mahenova 9/181, IČ 26454327, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 83348 naleznete ZDE